
Hondenbelasting in Someren bij sterkste stijgers van Brabant
Algemeen 3.123 keer gelezenSOMEREN - Hoewel steeds meer Nederlandse gemeenten de hondenbelasting afschaffen, blijft deze heffing in Brabant grotendeels bestaan. Ook in Someren moeten hondeneigenaren in 2026 opnieuw dieper in de buidel tasten, 72 euro voor de eerste hond en ook 72 euro voor de tweede hond. De hondenbelasting stijgt hiermee met 14 procent, waarmee Someren tot de sterkste stijgers in Noord-Brabant behoort. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van Huisdierenverzekeringen.nl, waarbij de hondenbelastingtarieven van alle gemeenten zijn geïnventariseerd.
Van de vijf grootste Brabantse steden heeft alleen Breda de hondenbelasting afgeschaft. Tilburg blijft één van de duurste gemeenten van Nederland: een huishouden met één hond betaalt daar 132,28 euro per jaar, oplopend tot bijna 320 euro bij twee honden. Ter vergelijking: in buurgemeente Loon op Zand ligt het tarief aanzienlijk lager (47,53 euro), al stijgt ook daar de belasting in 2026 met 11 procent.
In Noord-Brabant is Oosterhout de voordeligste gemeente voor hondeneigenaren, met een tarief van 36 euro per hond. Landelijk gezien zijn de Limburgse gemeenten Simpelveld (21,96 euro), Kerkrade en Valkenburg aan de Geul het goedkoopst, waarbij in de laatste twee gemeenten de eerste hond zelfs gratis is.
Daling
De hondenbelasting wordt steeds minder breed geheven. In 2026 betalen inwoners van 102 van de 342 Nederlandse gemeenten hondenbelasting, minder dan 30 procent. Sinds 2010 is het aandeel gemeenten met deze belasting gedaald van 72 procent naar 30 procent. Veel gemeenten schaffen de heffing af omdat de oorspronkelijke redenen, zoals het bestrijden van hondsdolheid en straathonden, niet langer actueel zijn.
Toch zijn er ook uitzonderingen. Zo heeft de gemeente Wijk bij Duurstede de hondenbelasting onlangs opnieuw ingevoerd om begrotingstekorten op te vangen. Verwacht wordt dat meer gemeenten dit voorbeeld zullen volgen. In Zuid-Holland is de hondenbelasting bijvoorbeeld alweer opgenomen in de voorlopige begroting van Teylingen voor 2027. Voor Somerense hondeneigenaren betekent dit dat de belasting voorlopig blijft bestaan én stijgt. Daarmee wijkt Someren af van de landelijke trend, waarin steeds meer gemeenten afscheid nemen van de zogeheten ‘blaftaks’.



















