Rondom Someren-Heide is volop ruimte voor zonneparken ingetekend.

Dorpsoverleg Someren-Heide bezorgd: ‘Niet nog eens wilde westen-taferelen'

vrijdag 11 juni 2021 - 11:46|Maarten Driessen

SOMEREN-HEIDE – Het Dorpsoverleg Someren-Heide is ‘buitengewoon bezorgd’ over de mogelijke gevolgen van de Regionale Energiestrategie, nu rondom het dorp grote zoekgebieden voor zonneparken en windturbines zijn ingetekend. Een gesprek met wethouder Louis Swinkels heeft die zorgen niet weggenomen. “We willen niet nog een keer cowboypraktijken in ons dorp.”

Someren-Heide en omgeving wordt met name gezien als locatie voor zonneparken en in mindere mate voor windturbines. Zo wil Someren zijn bijdrage leveren aan de Regionale Energiestrategie (RES) die binnen de Metropoolregio Eindhoven wordt opgesteld. Ook investeerders hebben hun oog inmiddels op ‘de Hei’ laten vallen. “Het was hier het wilde westen. Als grondbezitter kreeg je gewoon een briefje in de bus: ‘wil je veel geld verdienen, leg dan zonnepanelen.’ Dat zorgde voor veel ongerustheid onder inwoners en buurten. Het gaat vaak om percelen grond in open velden vlakbij bos en natuur. Meer glas terwijl er al veel glastuinbouw in het dorp is. Een aantal grondbezitters komt niet eens uit de Hei, wij hebben de lasten maar niet de lusten, dus wat staat ons precies te wachten?”, zegt Mireille Winkelmolen, voorzitter van het Dorpsoverleg.

'Als grondbezitter kreeg je gewoon een briefje in de bus: ‘wil je veel geld verdienen, leg dan zonnepanelen'

In een brief aan de gemeenteraad worden die zorgen onder woorden gebracht. Daarin gaat het nadrukkelijk ook over het democratisch proces, dat ook volgens Winkelmolen behoorlijk gebrekkig is. “De RES is een trein die doordendert. De gemeente zegt dat we te laat zijn om de zoekgebieden te wijzigen, terwijl we nu pas als dorpsraad en inwoners worden betrokken. Dat is best raar.” Ook bevreemdt het haar dat de zonneladder wel wordt onderschreven, maar dat daar niet naar wordt gehandeld. In die landelijk opgestelde ladder is vastgelegd dat zon op dak de voorkeur geniet en dat grondgebonden zonneparken als allerlaatste optie gelden. Toch wordt enkel naar grondgebonden zonneparken onderzoek gedaan. “Ook in Someren is waarschijnlijk niet bekend wat er nodig is om zon op dak te versnellen. Ondertussen zijn de zonnepanelen op bouwland wel al ingetekend.” In zijn schrijven roept het Dorpsoverleg de politiek daarom op de zonneladder te respecteren.

Niet serieus genomen
Naar aanleiding van de brief vond vorige week een gesprek plaats met wethouder Louis Swinkels. Die probeerde de zorgen weg te nemen, maar slaagde daar volgens Winkelmolen niet in. “Onze zorgen blijven. Op al onze punten is eigenlijk geen goed antwoord gekomen.” Swinkels stelde dat er vanwege schaarste op het elektriciteitsnet de komende vijf jaar nog niets gaat gebeuren. “En hij zei letterlijk: ’95 procent van de zoekgebieden laten we leeg.’ Ik denk dat de gemeente Someren met zo’n uitspraak over een paar jaar gigantisch in de knel komt te zitten”, zo is Winkelmolen sceptisch. Want wat op de kaart staat, daar gaan ze straks mee verder, is de stellige overtuiging in de Hei. Het Dorpsoverleg voelt zich al met al onvoldoende serieus genomen. “We zijn blij dat er op korte termijn niets gebeurt, maar we zijn buitengewoon bezorgd over de lange termijn. We willen niet nog een keer cowboypraktijken in ons dorp.” Daarom werkt het Dorpsoverleg momenteel aan een zienswijze op de RES.

Liever kijkt het Dorpsoverleg integraal naar zijn eigen omgeving, zoals dat eerder binnen het project Idop werd gedaan. “We willen een proces over de toekomst van ons dorp, de gemeente zou daarin moeten investeren. We willen een proeftuin worden, waarin we gezamenlijk een integraal ontwikkelingsplan maken.” Ook het vraagstuk energieopwekking kan daarin dan worden meegenomen.

'Naar onze optiek was het een zeer constructief gesprek'

Constructief gesprek
Wethouder Swinkels laat in een reactie weten verbaasd te zijn over het verhaal van het Dorpsoverleg. "Naar onze optiek was het een zeer constructief gesprek. We herkennen de zorgen, er zitten veel nuances aan en we hebben naar ons idee duidelijk uitgelegd hoe de vlag erbij hangt. Er zijn vervolgens gezamenlijk afspraken gemaakt om in een informatiebijeenkomst in de Bunt een en ander duidelijk aan de inwoners te presenteren. Wat komt er wel en wat komt er niet en wanneer speelt dit allemaal", aldus Swinkels. "Als er nog vragen of zorgen zouden blijven bestaan was men van harte uitgenodigd voor een vervolggesprek. Daar leek het Dorpsoverleg content mee en zo zijn we ook uit elkaar gegaan."

Swinkels herhaalt dat niemand in paniek hoeft te raken. De zoekgebieden beslaan volgens hem in totaal 2200 hectare, tot 2030 mag daar in opdracht van de gemeenteraad maximaal 100 hectare van worden benut. Na 2030 volgt een nieuwe opgave waarbij vooralsnog 60 hectare extra moet worden ingezet. "Maar als er tegen die tijd nieuwe innovaties, betere besparingsmogelijkheden, robuustere opslagcapaciteit of andere technieken zijn, hebben we misschien aan 30 hectare genoeg. We kunnen niet in een glazen bol kijken, maar dat ons buitengebied buitensporig vol komt te liggen met zonneparken is niet aan de orde. Ook al is het zoekgebied groter." Tot slot wordt volgens Swinkels ook de zonneladder gerespecteerd. "Zo doen we ondertussen een stevig appel op het bedrijfsleven, bij bouwen in nieuwbouwwijken en bij projecten als postcoderoos om zon op dak te stimuleren."

Gerelateerde nieuwsberichten

Boosheid en verdriet overheersen bij Jan en José LIEROP - Jan en José Bartels uit Lierop zitten nog altijd vol emotie. Hun geliefde hond Neeltje (14) werd vorige week zondag uit het niets met een harde trap uit... 17 juni 2021 - 15:04
Nieuw theaterprogramma De Ruchte zit bomvol SOMEREN - Youp van 't Hek, Javier Guzman, Rob Scheepers en nog vele anderen. Het nieuwe theaterprogramma van theater De Ruchte in Someren zit bomvol. "We gaan ervoor", aldus manager... 17 juni 2021 - 14:33
Wandelingen bij onderduikerskamp LIEROP - Schrijver Gerard Geboers verzorgt ook dit jaar weer vier wandelingen bij en rondom het nagebouwde onderduikerskamp Dennenlust in het Lieropse gebied Moorsel. Ditmaal staat het verhaal van USAAF-piloot... 17 juni 2021 - 09:34
75 kilometer lopen voor Stichting Hulphond SOMEREN/HELMOND - Voorzitter van de cliëntenraad van woonzorgcentrum Sonnehove, Wilbert Linders zal 26 juni 75 kilometer lopen om geld in te zamelen voor stichting Hulphond. Wilbert heeft de datum niet... 17 juni 2021 - 09:28
Landelijke primeur voor De Ruchte SOMEREN - Een desinfecterende lamp die ervoor zorgt dat 99,9 procent van de aerosolen in de lucht verdwijnen. Vanaf heden hangen deze installaties in theater De Ruchte in Someren en... 16 juni 2021 - 12:32
Geen kermis in Someren-Eind SOMEREN-EIND - Ook dit jaar zal er in Someren-Eind geen kermis plaatsvinden. Dat maakte de gemeente maandag bekend. Normaal gesproken zou op 25 juni het feest losbarsten, echter valt deze... 14 juni 2021 - 14:34